اینستاگرام منبعی به عنوان «راهنمای والدین» در جهت حفظ امنیت نوجوانان در این شبکه اجتماعی، ایجاد کرده است. شبکه اجتماعی اینستاگرام، همواره بر حفظ امنیتِ انجمن خود تمرکز کرده و در این راستا ابزارهایی برای محافظت از افرادی که از آن استفاده می‌کنند، ساخته است.

«راهنمای والدین» بر ۳ چیز متمرکز است: حفظ حریم خصوصی، تعاملات و زمان صرف شده در اینستاگرام. «راهنمای والدین» در نشانی اینترنتی parents.instagram.com قابل مشاهده است. در وبسایت IN3TA.com بخش‌هایی مهم از «راهنمای والدین» را گردآوری و ترجمه کرده‌ایم و در ادامه قرار داده‌ایم.

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی برای اشتراک گذاری عکس‌ها، ویدیوها و پیام‌های‌تان می‌باشد. این اشتراک گذاری در بسترهایی مانند استوری‌ها، صفحه‌ی Feed، قابلیت پخش زنده (Live)، آی‌جی‌تی‌وی یا دایرکت صورت می‌گیرد. هدف اینستاگرام بر آن است که شما را به افراد و چیزهایی که دوست دارید، نزدیک‌تر کند. این امر تنها زمانی محقق خواهد شد که اینستاگرام محل امنی برای کاربرانش باشد. حداقل سن مجاز برای ساخت یک اکانت در اینستاگرام، ۱۳ سال می‌باشد. نوجوانان از اینستاگرام برای جشن گرفتن نقاط عطف بزرگ خود، اشتراک گذاری لحاظات روزانه‌ی خود، ارتباط با دوستان و فامیل، ایجاد انجمن‌هایی در جهت پشتیبانی از یکدیگر و اشتراک گذاری احساسات و منافع خود استفاده می‌کنند.

پیش‌درآمدی بر ابزارهای امنیتی اینستاگرام

یکی از این ابزارها را می‌توانید با نوجوانِ خود، در جهت کنترل و حفظ هویتِ دیجیتال و ردپای او در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. در ابتدا باید با وی صحبت کنید تا انتخاب کند که پیجش قفل (Private) یا عمومی (Public) باشد. ابتدا مطمئن شوید که او به این امر واقف شده است که می‌تواند پست‌های به اشتراک گذاشته شده را کنترل کند تا به چه افرادی نشان داده شود. از این طریق نوجوانِ شما احساس راحتی و امنیتی بیشتری می‌کند و بهتر می‌تواند خودش باشد.

حفظ حریم خصوصی

اولین انتخابی که به همراه نوجوانِ خود دارید این است که انتخاب کنید پیج او قفل (Private) یا عمومی (Public) باشد. اگر پیج وی قفل باشد، هر پیجی که بخواهد پیج او را فالو کند، ابتدا می‌بایست تایید شود. پیج قفل شده به این معنی است که محتوای پیج نوجوانِ شما توسط افرادی که تایید نشده‌اند، دیده نخواهد شد. به همین صورت اگر پیج او عمومی باشد، محتوای پیج او بدون نیاز به تایید، توسط هر پیجی قابل مشاهده است. اگر در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، به آموزش «قفل کردن اینستاگرام» در اپلیکیشن «IN3TA» مراجعه کنید.

تعاملات

نوجوانِ شما در بخش «Comment Controls» در اپلیکیشن اینستاگرام، می‌تواند کنترل کند که چه افرادی اجازه داشته باشند تا برای او کامنت بگذارند.

زمان صرف شده در اینستاگرام

هنگامی که وقت خود را در اینستاگرام می‌گذرانید، شاید نتوانید تعیین کنید که چه مقدار را در این شبکه اجتماعی صرف کرده‌اید. از این رو ابزارهای مدیریت زمان در اینستاگرام می‌تواند به شما کمک کند تا زمان صرف شده خود را در اینستاگرام، کنترل کنید. اگر در این مورد نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، ابتدا به بخش «اخبار اینستاگرامی» در اپلیکیشن «IN3TA» مراجعه کرده و سپس به مطلب «ابزارهای مدیریت زمان در اینستاگرام و فیسبوک» رجوع کنید.

۱۰ سوال در جهت کمک به شروع یک گفتگو

اینستاگرام همراه با یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی و آموزش و پرورش، ۱۰ سوال طراحی کرده است تا شما بتوانید یک مکالمه را با نوجوانِ خود درباره‌ی اینستاگرام هدایت کنید. هدف اینستاگرام در طراحی این سوالات بر این است که تشخیص دهید نوجوانِ شما چگونه از اینستاگرام استفاده می‌کند و اطمینان حاصل کنید که او تجربه‌ای مثبت در این شبکه اجتماعی، کسب می‌کند.

  1. به چه چیز اینستاگرام علاقه‌مندی؟
  2. دوست داری چه چیزی را داخل اینستاگرام، به من نشان دهی؟
  3. پنج تا از پیج‌هایی که بیشتر از همه به آن‌ها علاقمند هستی را به من معرفی خواهی کرد؟
  4. با چه هدفی داخل اینستاگرام پست می‌گذاری؟
  5. اگر چند پیج مختلف در اینستاگرام داری، داخل هر کدام از این پیج‌ها، چه چیزی را به اشتراک می‌گذاری؟
  6. آیا لایک‌ها و کامنت‌ها بر روی احساسات تو درباره‌ی یک پست تاثیر می‌گذارد؟
  7. آیا فالوورهایت را می‌شناسی؟ (اگر پیج نوجوانِ شما قفل بود، بپرسید که چگونه تصمیم می‌گیرد چه افرادی او را فالو کنند.) چه کاری انجام می‌دهی اگر فردی ناشناس، بخواهد با تو از طریق دایرکت ارتباط برقرار کند؟
  8. نسبت به زمانی که صرفِ اینستاگرام می‌کنی، چه احساسی داری؟
  9. تا حالا احساس ناراحتی با مشاهده چیزی یا تجربه‌ای آنلاین، داشته‌ای؟
  10. چه کار می‌کنی اگر کسی در اینستاگرام شروع به آزار و اذیت کرد؟ (آیا در مورد ابزارهای گزارش موارد خلافِ قوانین اینستاگرام و فیلتر کامنت‌های توهین‌آمیز می‌دانی؟)